Cennetten kovulunca kafayı yiyenler buraya!

Paylaş

En son ne zaman aşkta hüsrana uğrayıp acılara gark oldunuz? Peki ne oldu; çıldırıp aptalca ve utanç verici şeyler mi yaptınız yoksa ıstırabınızı sükunet ve zarafetle kabullendiniz mi? Eh işte, şöyle böyle mi? Üzülmeyin, yalnız değilsiniz.

“Siz bir kahramansınız”

Her gün yarım milyon insan aşk acısı çekiyor ve sonradan utanarak hatırlayacağı şeyler yapıyor. İçinizden canavar çıkmış, çirkinleşmiş, kendinizi rezil rüsva etmiş olabilirsiniz ama müsterih olun, tarihteki kimi ayrılık hikayelerinin eline su bile dökemezsiniz. Gerçekten! Çok daha beter şeyler yapmadığınız için “Siz bir kahramansınız” diyor yazar Jennifer Wright. Çünkü hepimiz kötüyüz aşk acısını atlatma işinde. Er ya da geç iyileşeceğimizi bilsek de, aşk denen o iki kişilik cennetten kovulunca yıkılıyoruz. kapak_boyle mi olacakti real

Bugüne kadar aşkı tatmış olan herkes, daha muazzam bir zevk olmadığını bilir. Sevgiye karşılık bulmak, herhalde kendimizi tam anlamıyla güvende, neşeli ve daha iyi kalpli hissettiğimiz tek zamandır.

Aşk bitince ise insan kendini kasırganın ortasında kalmış gibi hisseder. Ve aşk acısı herkesin içinden en kötü halini çıkarma potansiyeline sahiptir. O nahoş anda, gelmiş geçmiş en rezil insan olup olmadığımızı hepimiz merak ederiz.

Tarihte aşk acısının yaşanmadığı bir dönem yok. Dünyanın en muteber, en yetenekli insanlarından bazıları, aşkta hüsrana uğrayınca hepten çıldırmış. Dünyaya büyük sanatsal miraslar bırakmış müthiş insanlar aşk acısı karşısında un ufak olmuş. Miraslarına eh denilebilecek kötü şöhretlilerse daha da beter delirmişler. Tarihte iz bırakan 13 ayrılığı anlatan ‘Böyle Mi Olacaktı?’ adlı kitapta daha ne ilaç bilgiler var.

Akla ziyan ayrılıklar galerisi

Jennifer Wright’ın yazdığı kitabın içindekiler bölümü aşk acısının pençesinde kıvrım kıvrım kıvrananlar için özenle kategorize edilmiş. İşte onlardan bazıları:

  • Yerinizi “Nasıl Ya?” dedirtecek biri aldıysa Nero ve Poppaea’yı okuyun
  • Sadece acılı bir ilişki idiyse Oscar Wilde ve Lord Alfred Douglas’ı okuyun
  • Eski sevgiliniz kadar iyisini bulmakta zorlanıyorsanız Oskar Kokoschka ve Alma Mahler’i okuyun
  • Aynı hatayı iki kere tekrarladıysanız VIII. Henry, Anne Boleyn ve Catherine Howard’ı okuyun
  • Sonunda her şeyin yoluna gireceğine inanmak istiyorsanız Debbie Reynolds, Eddie Fisher ve Elizabeth Taylor’ı okuyun

Jennifer Wright imzalı “Böyle mi Olacaktı?” Domingo Yayınları’ndan çıktı ve Edebiyat Kulübü‘nün Haziran seçkisinde yer aldı.

Sevim Gözay – 2017

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir