Fenomen yazardan listecilere tarihi ayar

Paylaş

İnternet medyasının ve sosyal medyanın ‘liste’ sevgisi malum.

Uzun okumalara sabrı iyiden iyiye azalmış olan günümüz kültür tüketicisinin büyük ilgi gösterdiği listeler siyasetten edebiyata, bilimden sanata, modadan magazine, sinemadan psikolojiye, müzikten mizaha, sağlığa, tarihe, seyahate tüm alanları madde madde sıralayıp hap haline getirirken artık her başlık bizi yeni bir listeye çağırır oldu.

Harry Potter adlı fantastik roman serisiyle dünya çapında büyük kitlelere ulaşarak popüler edebiyatın zirvesine yerleşen İngiliz yazar J.K. Rowling, 13,3 milyon takipçili Twitter hesabından yayınladığı bir mesajla listecilere ders niteliğinde bir tepki verdi.

Joanne Kathleen “Jo” Rowling veya bilinen adıyla J. K. Rowling, kendisine ait 8 yazma kuralını listelediğini iddia eden bir haber manşetinin caps’ini paylaşarak, büyük İngiliz romancı, oyun ve hikaye yazarı W. Somerset Mougham’a gönderme yapan şu mesajı yazdı:

“Tamamen saçmalık. Ben W. Somerset Mougham’dan yanayım; “Roman yazmanın üç kuralı vardır ve maalesef ki bunları hiç kimse bilmemektedir.”

J.K. Rowling, Forbes’a göre 2016 yılında 19 milyon doları bulan yıllık kazancıyla dünyanın en çok kazanan yazarları sıralamasında üçüncü sırada. Stephen King aynı sıralamada 15 milyon dolar ile beşinci olurken, Dan Brown 9,5 milyon dolar ile on üçüncü sırada yer alıyor.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir