N’ayır, n’olamaz: İyi bir klişenin yerini hiçbir şey tutamaz

Paylaş

Sosyal medya platformlarında geçirdiğimiz süre arttıkça üzüm üzüme baka baka kararır misali herkes belli kalıplarla konuşmaya-yazışmaya-ileti paylaşmaya başladı malum. Hemen her durumda ve her konuda kullanılacak belli espri kalıpları var dolaşımda. Üzülürken, eğlenirken, sorgularken, bir şeyi beğenirken ya da beğenmezken, canla başla rağbet ediliyor kalıplar aracılığıyla anonimleşmeye. Emojiler kadar ortak neredeyse artık sözel tepkilerimiz. Diziler, reklamlar, gazete manşetleri ve hatta siyaset bile bunlardan beslenir oldu. Sosyal bir salgın adeta ve fena halde baymaya başladı. Ancak öyle görünüyor ki, klişelere karşı çıkmak da klişeye dönüşebiliyor artık -kalpli ayıcıklı Sevgililer Günü kutlaması ne kadar klişeyse, Sevgililer Günü’ne karşı çıkmak da bir o kadar klişe örneğin.

Konu sinemaya gelince ise bir sakinleyip soluklanmak lazımdır. Çünkü klişelere can veren ve iyisinin yerini hiçbir şeyin tutamadığı has klişelerin yeşerdiği en verimli topraklar bizzat sinema ülkesinin sınırları dahilindedir. Klişelerden azade bir sinema düşünülemez. Belli başlı türler vardır ki hele, klişeler olmadan asla! ‘100 Sinema Klişesi’ adlı kitap tam da buraya denk düşüyor işte. “Filmler, Yönetmenler, Seyirciler, Eleştirmenler” altbaşlığıyla sinema klişelerini kategorize eden kitap Şenay Aydemir imzasıyla, Ağaçkakan Yayınları Hazır Bilgi Serisi’nden çıktı.

Sinema tarihinden 100 seçkin klişe:
kapak_100 sinema klisesi

 

Türk Filmleri

Korku Filmleri

Romantik Komedi – Melodram

Aksiyon – Bilimkurgu – Western

Sanat Filmleri

Porno Filmler

Seyirci Klişeleri

Yönetmen – Oyuncu Klişeleri

Eleştirmen Klişeleri

 

Maddeler halinde görülen dokuz ana bölümden oluşan kitapta; ‘Kolayca çökertilen güvenlik sistemleri’nden ‘You Talkin’ To Me’ye, ‘Yaratıcılık sıkıntısı çeken yazar’dan ‘Yılmaz Güney oturuşu’na, ‘Haydarpaşa Garı’ndan ‘Kötü kalpli sarışın’a, ‘Türk korkularının başrol oyuncusu ‘cinler’den ‘Sabah yataktan çıkınca erkeğin gömleğini giyen kadınlar’a, ‘Bar kavgası’ndan ‘Bunu ben de çekerim’e, ‘Biz çekerken çok eğlendik’ten ‘Sevmediği filmi ödüllü diye övmek zorunda kalan eleştirmen’e kadar 100 seçkin sinema klişesi var.

Kendisi de bir sinema yazarı olan gazeteci Şenay Aydemir deneyimlerini ve izlenimlerini nokta atışı bilgilerle harmanlayarak sinema tarihini hallaç pamuğu gibi attıran çok şenlikli bir kitaba imza atmış. Çaktırmadan yerli yabancı her başlık altında işlediği güncel sinema kültürü de cabası.

Sinemayı seven herkes için hem eğlenmelik hem öğrenmelik –bakınız bu ‘-lik’ ekleri de tam bir zamane klişesi! İmdaaat…

Sevim Gözay – Özgürüz

kliseler

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir