Para Tuzağı: Medya ve borsanın kalbinde bir macera

Paylaş

Yolu televizyondan ve borsadan geçen herkesin görmesi gereken film…

afis para tuzagiGeorge Clooney ve Julia Roberts’ı bir araya getiren müthiş bir gerilim var bu hafta sinemalarda. Yönetmen koltuğunda Jodie Foster’la, medyanın kalbinde atan bir macera. Seyirciyi skandal bir canlı yayının kamera arkasına götüren Money Monster / Para Tuzağı, özellikle televizyoncular için haftanın en çekici seçeneği.

Ben yönetmenlik yıllarıma dönüp, sanki reji masasında kendim varmışım gibi hop oturup hop kalkarak her saniye, “Ben olsam n’apardım?!” diyerek izledim. İleri derecede duygusal ve tansiyonlu bir seyir oldu dolayısıyla benim için.

Canlı yayın yönetmenliği kadar dünyayı unutturan ve adrenalin pompalayan bir iş olmadığını düşünürüm daima, tıpkı Clooney’nin söylediği gibi, Filmlerin yapamayıp da televizyonun yapabildiği şeydir canlı yayın. Bu, altınızda ağ olmadan uçmaktır ve heyecan vericidir”, kesinlikle! Ancak bu filmdeki gibi bir canlı yayına yakalanmadığım için binlerce kez şükrettim talihe…

Lee Gates (George Clooney) Amerikan tarzı televizyonculuğun doruklarında, yıldız bir finans şovmenidir. Borsaya yatırım yapan herkesi ekrana kilitleyen programın yönetmeni Patty Fenn (Julia Roberts) ise Lee’nin dengesizliklerinin ve yüzeyselliğinin gayet farkında olup onu çekip çevirebilen yegâne kişidir.

Her zamanki gibi yayına başladıkları bir gün başlarına gelense her yayıncının kabusu olacak türden. Lee’nin gazına gelerek sahip olduğu tüm parasını borsada kaybedip çıldıran genç bir yatırımcının (Jack O’Connell) stüdyoyu basıp Lee’yi rehin almasıyla canlı yayın bir anda krize teslim oluyor! Sonrası korku, panik, isyan, itiraflar, yüzleşmeler ve hayatî risklerle dolu bir dram.

Paradan para kazandıran dünyanın hırslı ve kirli yüzü küçük yatırımcının karabasanı olurken, o da kendince buna sebep olanların karabasanı olmaya karar veriyor ve fakat bakalım aradığı adaleti bulabilecek mi?

Hem borsa ve finans dünyasının büyük ve tehlikeli oyunlarına, hem de televizyonda söylenenlerin hayatlarımızı nasıl etkilediğine dair son derece çarpıcı dersler var tüm bu çılgınlık nöbetinde.

Ve Julia Roberts o kadar isabetli, o kadar ‘doğru’ bir yönetmen karakteri çıkartmış ki, gözlerim yaşardı sahiciliği karşısında. Hem biraz eski ben, hem de tüm diğer kadın yönetmen arkadaşlarımı gördüm karşımda. Nasıl da benzeşiyoruz iş başındayken. Yayın ve ekip sorumluluğu omuzlamak, o kaprisli ve krizli dünyanın ana kumandasında olmak tam da bu filmdeki gibi bir şey.

Diller, kültürler, koşullar farklı olsa bile reji halkının asıl karakteri, işin kendisi. İliklere işleyen bir aidiyet. Yolu televizyondan ve borsadan geçen herkesin görmesini özellikle tavsiye ediyorum.

Yayın sinyallerinin eriştiği her yer olayla çalkalanırken ve tüm emniyet güçleri alarma geçmişken, televizyon binasındaki kafeteryada vakit geçiren TV çalışanlarının duvardaki sesi kısık televizyonda –az ötedeki stüdyoda– yaşananları en son fark edenler oluşu da tamamıyla gerçek bir ironi. Yayınlar yayıncıların normali olduğu için kimse dönüp bakmaz o duvardaki televizyona, tam on ikiden vuran bir ayrıntı.

Judie Foster bu yeni filmiyle Hollywood yönetmenliğini perçinlerken filmin yapımcıları arasında yer alan George Clooney’nin de aynı yolda olduğunun altını çizelim. Onlardaki bu çalışkanlık ve dayanışma hem sektöre hem de kişisel kariyerlerine yeni ve yaratıcı bir ruh aşılıyor.

Sevim Gözay – Journo (Mayıs 2016)


KÜNYE

Orijinal adı: Money Monster
Yönetmen: Jodie Foster
Oyuncular: George Clooney, Julia Roberts, Jack O’Connell, Dominic West, Caitriona Balfe, Giancarlo Esposito
Süre: 98 dk.
Yapım: ABD, 2016

film para tuzagi 02

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir