Amerika’dan bir “ıssız adam” hikayesi

Paylaş

Hep kadınların karizma çizen aşk maceralarını okuyacak değiliz elbet, işte karşımızda entelektüel dünyada isim yapmaya çalışan genç ve iddialı bir erkeğin kırık dökük ve oldukça belâlı aşk sicili…

“Nate her zaman kadınların pislik dediği cinsten bir adam olmamıştı, ancak son zamanlarda böyle bir husumete yol açacak kadar popüler olmuştu.”

Yazarların tekinsiz ve sofistike hayatlarını, çağdaş yayıncılık dünyasının gün yüzü görmemiş yanlarını merak edenlerdenseniz, Nathaniel P.’nin Aşk Maceraları tam size göre. Amerikalı yazar Adelle Waldman’ın bu ilk romanı, ABD’de yayımlandığı andan itibaren yılın en çok konuşulan ve övülen kitaplardan biri oldu. Türkçeye Şahika Tokel tarafından çevrilen eser, Yapı Kredi Yayınları etiketiyle raflarda.

nathaniel pnin ask maceralari

Kahramanımız, arkadaşları arasında bilinen adıyla Nate; otuzlarının başında, ilk romanını çıkarmak üzere olan, geleceği parlak bir yazardır. Fakat bu durum Nate’in lise yıllarında ne havalı olan ne de olmayan belirsiz bir sosyal statüye sahip olduğu gerçeğini değiştirmiyordur. Kızların başları sıkışınca koştukları hoş çocuklardandır Nate. Ve fakat arzuları sahip olduklarına tepeden bakmaktadır.

Teoride burjuva statü işaretlerini küçümserdi Nate, ama pratikte, göz kamaştırıcı popüler kızlar yaşamın özüydü onun için.

Liseden sonra da fazla değişmemiştir doğrusu. Henüz kitap anlaşması yapmamışken New York’taki kirli dairesinde duş bile almadan çalışıp geçimini zar zor sağladığı eleştiri yazılarını yazarken dahi, söz konusu kadınlar olduğunda birinci sınıf şıklık ve en üst kalitenin peşindedir. Kalpsiz bir nankör olsa da Nate hep böyledir, evet.

Kent yaşamı, sınıfsal farklar, karmaşık modern ilişkiler, entelektüel sosyal hayat ve çılgın yayıncılık sohbetleriyle örülü hayli zevkli bir roman bu. Zeki ve geveze bir Woody Allen filminin içine düşmek gibi, ama bu kez başrolde Allen değil Nate var. Erkeklerin kadına bakışı ve kadınları acımasızca kategorize edişleriyle ilgili bolca cinsiyetçi klişeyle de karşılaşacaksınız. Bu gibi yanlarıyla, “Nate kendi çağının ürünü olsa da, güçlü ve zayıf yanları zamanın ötesinde” diyen arka kapak yorumunu da harfiyen haklı çıkarıyor bu macera.

Yazarın, bir kadın olarak çağımızın erkek dünyasını ve ruhunu bu kadar içeriden ve şoke edici isabetlerle deşifre etmesi, yer yer ancak ve ancak erkek erkeğe sohbetlerde kulak misafiri olunacak türden bir deneyim yaşatıyor. Adelle Waltman zannımca bu riskli ve yıpratıcı işi en iyi şekilde yaparak okuyucuya son derece konforlu bir sosyal-entelektüel cümbüş ve öğretici bir tanıklık sunuyor.

“Nathaniel P.’nin Aşk Maceraları” Yazar: Adelle Waldman, Çeviri: Şahika Tokel, Yapı Kredi Yayınları.

Sevim Gözay – POSTA Kitap (Ağustos 2016)

 

Paylaş