Bir Aslı Özge filmi: Ansızın

Paylaş

“İyi de yoktur, kötü de. Düşünce var eder ikisini de.”

Bu cümleyle açılarak Hamlet’e açık bir göndermede bulunuyor film. Nedenleri hikayenin içinde, apaçık… Haftanın kaçırılmaması gereken filmi Aslı Özge’nin yazıp yönettiği Ansızın. 2000’den bu yana ağırlıklı olarak Berlin’de yaşayan genç yönetmen, birkaç yıl önce Türkiye gündemini sallayan ve günlerce gazetelerde ve sosyal medyada yer alan esrarengiz bir ölüm haberinden yola çıkarak yazdığı yeni filmiyle karşımızda.

afis_ansizinAncak film gerçek olay veya olay kişileriyle uğraşmıyor, filmin işi; ani ve bol soru işaretli bir ölümün öncesini ve sonrasını anlamlandırmaya çalışırken bu beklenmedik olaydaki ‘insan’ nüvesini ve toplumun birey üzerinde kurduğu baskıyı tartışmak.

Henüz tanıştığı bir kadının ani ölümüyle başa çıkmaya çalışan bir adamın altüst olan yaşamına dahil ediyor bizi Aslı Özge…

Almanya’nın küçük bir taşra kasabasında cereyan eden senaryonun sorusu: Ansızın hayatınızı tepetaklak eden bir olayla karşılaştığınızda neler olur ve siz artık nasıl biri olursunuz? 66. Berlin Film Festvali’nden Özel Mansiyon Ödülü, İstanbul Film Festvali’nden ise FIBRESCI Ödülü alan Ansızın / Auf Einmal Aslı Özge’nin Almanca çektiği ilk filmi olma özelliğine de sahip.

Oyuncu seçimi kadar oyuncu yönetimiyle ve Emre Erkmen’in usta işi görüntü yönetmenliğiyle; renginden ışığına, kadrajlarından atmosferine, incelikli bir Avrupa filmi Ansızın. Aslı Özge’nin doğuştan bir dünya yönetmeni olduğunu ve ondan söz etmenin henüz başında olduğumuzu kararlı biçimde ortaya koyan bu esaslı filme notum 8/10.

Sevim Gözay – Kasım 2016


KÜNYE

Orijinal adı: Auf Einmal
Yönetmen: Aslı Özge
Oyuncular: Sebastian Hülk, Julia Jentsch, Hanns Zischler, Sascha Alexander Gersak
Süre: 112 Dk.
Yapım: Almanya, 2016

Paylaş