Bluesun roman hali

Paylaş

On beş yıl boyunca ceza ve aile hukuku alanında çalışarak varoşlar, evlat edinme ve koruyucu aileler hakkında yazılar kaleme alan Kit de Waal tecrübelerini bu romana büyük bir başarıyla aktarmış.

Annesi ve yeni doğan kardeşiyle beraber yaşayan dokuz yaşındaki Leon hayatın öyle başındadır ki; annesinin sarışın, kendisinin siyah, erkek kardeşinin ise beyaz oluşunun ne anlama geldiği hakkında bir fikri yoktur. Onun için kesin ve önemli olan: Carol’un sevgili güzel annesi, Jake’in de sevgili minik, kusursuz, dünya tatlısı kardeşi olduğudur. İkinci çocuğu olan Jake’in babası ile kavga edip ayrıldığından beri iyice dağılan genç anne Carol depresyonla boğuşmaktadır. Leon’un babası ise uzun zamandan beri onları görmeye gelememiştir.

benim adım leon kitabı hakkında bir yazıBakıma muhtaç bir bebek ve bakıma muhtaç bir anne ile ilgilenmek zorunda olan küçük Leon için asıl zor günler ise bundan sonra başlayacaktır: Bir gün çıkagelen sosyal hizmetler görevlileri Leon’un tüm dünyasını altüst eder… Çocuklarına bakmaktan aciz haldeki Carol rehabilitasyon merkezine gönderilirken Leon ile kardeşi koruyucu aileye verilir.

Çok geçmeden Jake bebek kalıcı biçimde evlat edinilince kardeşinden de mahrum olan küçük Leon koruyucu aile evinde tümüyle yalnız kalır. Kardeşine kendisinden başka kimsenin bakamayacağını düşünen Leon için dayanılması en güç zamanlar başlamıştır. İnsanların onların iyiliği için olduğunu söylediği tüm bu şeyler ona hiç de iyi görünmemektedir.

Kendisine gönüllü ailelik yapan Mo ve Sylv’nin tüm iyi niyetli çabalarına rağmen gizli bir isyan ve öfke büyür Leon’un içinde. Yegâne isteği, umudu ve hayâli; annesi ile kardeşini bulup yeniden onlarla beraber yaşayabilmek, onlara bakabilmektir. Bu gücün kendisinde olduğundan emindir küçük Leon, ancak hayatın onun için başka planları vardır…

Metruk hayatlar yaşayan küskün, kimsesiz, kenara atılmış, toplum için tehdit gibi görülen kimi insanlardan dostluğu, dayanışmayı, sevgiyi, birliği, mücadeleyi ve vefayı öğrenecektir Leon. Ve tıpkı onlar gibi sihirli tohumlar ekip toprağa kök salmayı…

benim adım leon kitabının yazarı kit de waal'un portresi

Yazar, Kit de Waal

Ödüllü öyküleriyle tanınan İngiliz yazar Kit de Waal’ın ‘Benim Adım Leon’ adlı ilk romanı Bilge Nur Gündüz’ün çevirisiyle Hep Kitap’tan çıktı. On beş yıl boyunca ceza ve aile hukuku alanında çalışarak varoşlar, evlat edinme ve koruyucu aileler hakkında yazılar kaleme alan de Waal tecrübelerini bu romana büyük bir başarıyla aktarmış.

Uzak ve kurak bir yaz gecesi kulaklara dolan bir ağız mızıkası gibi yakıcı bir roman. Leon’un dokunaklı bir blues melodisi gibi delip geçen erken büyümek zorunda kalmış sesine bağlanmamak mümkün değil.

Dili, kurgusu ve güçlü ruhu sayesinde bir solukta okuyacak, yetişkinlerin dikenli ve üşütük dünyasında bıçak sırtında yürüyen bu koca yürekli küçük adamı hiç unutmayacaksınız.

Posta Kitap – Şubat, 2017

Paylaş