Çiçek gibi film olabilirmiş, İkimizin Yerine

Paylaş

Başrollerini Serenay Sarıkaya ve Nejat İşlerin paylaştığı İkimizin Yerine vizyondaki ikinci haftasına girdi. Yönetmen koltuğunda Karışık Pizza (1998) filmiyle tanıdığımız reklam ve video klip yönetmeni Umur Turagay var.

Büyürken birçok kadının geçtiği bir köprüden geçiyor, çok bildik ve çok tehlikeli sularda yüzüyor bu açıdan film. Çiçek İnce karakterini (Serenay Sarıkaya) görür görmez sevmekle kalmıyor onu çok iyi anlıyorum dolayısıyla. Fiziğinin Jane Birkin’i hatırlattığını söyleyen Atilla Dorsay haklı, ikon oyuncuya hayli benziyor bu filmdeki haliyle Serenay Sarıkaya.

afis_ikimizin yerine

Son derece çekici oyuncularla, hem doğallık hem de estetik yanıyla doyurucu mekanlarda, olağanüstü güzel çekilmiş, çok şık bir film. Ama keşke senaryo için de o denli olumlu şeyler söyleyebilseydik. Müzikler her ne kadar bunun hayatın ta kendisi değil, bir kurgu evreni olduğunun altını çizer nitelikte olsa da, yanlış çatılmış çatıyı doğrultamıyor. “Küçük hayatından bunalan ve bir mucize arayan ‘özgür kız’ Çiçek, on sekizine basar basmaz okuldaki yeni edebiyatçıya tutulur” diyecek gibi oluyoruz, ama durum tam olarak öyle değil.

Öğrencisine verdiği kitabın arasına, “Sen onlar gibi değilsin” notu koyan, ağır yakışıklı bir öğretmen var karşımızda. Bu kışkırtıcı mesajın gücüyle büyük bir aşka düşmeyip de ne yapsın o liseli kız? Kütüphane rafları arasında kıza sokulup, “yapma” diye fısıldayan da yine öğretmen… Filmin önemli bölümü boyunca, Çiçek’in zil zurna aşık olduğu Doğan’a (Nejat İşler) sempati duymak zor bu sebeplerle. Issız Adam’ı hatırlatan, ama o filmdeki gibi “olur öyle” dedirtmekten uzak, karmaşıklığın da ötesinde sorumsuz bir yetişkin, Doğan.

İkinci yarıda düğümler çözülüyor: Bir zamanlar hem Çiçek’in anne babasını, hem de Doğan’ı mahvetmiş olan çok beter bir mazi dökülüyor ortaya. Böylece o ‘garip’ öğretmen karakterini büyük ölçüde affettiriyor hikaye. Ancak yukarıda belirttiğim, Çiçek’in karşı koyulamaz duygulara kapılmasına sebep oluşturan o kritik hareketleri açıklayamıyor yine de.

Özlediğimiz ve dönüşüne sevindiğimiz Nejat İşler’in eksiği değil bu elbette. Pınar Bulut imzalı senaryo ve nihayetinde yönetmen Umur Turagay, bu eksiği giderselerdi eğer, çiçek gibi bir film olabilirmiş. Nejat İşler gibi edebi alıntıları sosyal medyalarda dolaşan, hatta bu açıdan şehir efsanesine dönüşmüş bir oyuncuya birkaç gömlek dar gelen, yüzeysel bir edebiyat öğretmeni izletiyor film bize.

Kudret (Özgür Emre Yıldırım) karakterinin sahiciliği, ‘seni seviyorum’ sahnesinin Yeşilçam’a selamı, bir solukta Türkçenin büyük şairlerinin anılması, “Ben de sana bir şiir öğreteyim” sahnesinin büyüleyici çiçek sağanağı, filmden akılda kalan güzellikler. Anneye (Zerrin Tekindor) yüklenen ketum sırlara ek olarak, babanın (İştar Gökseven) yıllar yılı o yük altında ezilme miktarı ve şekli ise ikna edicilikten uzak.

Her şeye rağmen şu zorlu ve karanlık zamanda bize, pek çok açıdan şiir gibi bir ‘bağımsız kadın’ hikayesi anlatmayı tercih eden filme notum: 7/10.

Sevim Gözay – Kasım 2016


KÜNYE

Orijinal adı: İkimizin Yerine
Yönetmen: Umur Turagay
Oyuncular: Nejat İşler, Serenay Sarıkaya, Zerrin Tekindor, İştar Gökseven, Özgür Emre Yıldırım, Merve Çağıran, Aslı Bekiroğlu
Süre: 126 Dk.
Yapım: Türkiye, 2016

film_ikimizin yerine

Paylaş