Çoook tarz bir roman

Paylaş

“Yaklaşık on dakika önce, milyarder Bernard Tai ile evli olan eski aktris Kitty Pong, elmas tasmalı iki devasa köpek eşliğinde müzayede salonuna girdi ve tablo için teklif vermeye başladı.”

Çinli Zengin Sevgilim – Kevin Kwan (Mona Kitap)

Kemerlerinizi bağlayın, daha önce okuduğunuz her şeyden daha çekik gözlü ve ultra lüks bir dünyaya ışınlanıyoruz! Türkçeye, sevilen müzisyen Sibel Alaş tarafından çevrilen Çinli Zengin Sevgilim adlı roman Mona Kitap etiketiyle raflarda. Söylentilere göre Hollywood şimdiden hikâyeyi filme uyarlama çalışmalarına başlamış bile. Singapur doğumlu yazar Kevin Kwan, yeni nesil çılgın bir Asyalı zenginler dünyasına götürüyor okuyucuyu.

Estetik cerrahlar, sanat galerileri, müzayede evleri, sigorta şirketleri, özel finans kuruluşları, bol sıfırlı hesaplar, mücevherler, çılgın moda, stil ve dekorasyon detayları, high-end apartmanlar, lüks spor otomobiller arasında fır dönen first class bir macera…

cinli zengin sevgilim_ kapakSingapur’dan Kaliforniya’ya, Hong Kong’dan Londra’ya, Pekin’den Gürcistan’a, Şangay’dan Paris’e zigzag yapan ve adı geçen her yerdeki ünlü restoranlara, mağazalara ait ilginç notlar, Hangi yemek nerede yenir? gibi spesifik bilgiler de içeren tam bir lifestyle şov. Hizmetçinin taşıdığı çay takımının markasından takım elbiselere, iç çamaşırlardan altın kemerlere kadar her nesnenin tasarımcısıyla anıldığı bir markalar cenneti -ya da cehennemi!

Şu bir gerçek ki yazar Kwan’ın hem karakterleri hem de kurduğu dünya kesinlikle göz kamaştırıcı zenginlikte. Tüm aristokrat aile entrikalarına ve baş döndürücü hızdaki yaşam tarzına bakınca; Mao’nun zorbalıkla yazdığı kanlı tarihin, eski bir hikâyeden başkaca bir anlamı kalmamışa benziyor artık Çin için. Dünyaya bir açıldılar pir açıldılar, açılmakla da kalmayıp en görkemli, en rekabetçi yaşayan jet sosyete arasında en tepeye yarışıyorlar.

Romanı en ilginç kılan özelliklerden biri de yerel lehçelere ve kimi geleneksel unsulara bolca yer vermesi. Yabancısı olduğumuz tüm bu ipuçları bize Asya’nın kapılarını cömertçe açarken, alışkın olduğumuz Batılı bir kurgu içinde sunuluyor. Bu sentez kuşkusuz ki yazarın başarısı, ancak çevirinin de hakkını vermemiz gerek: sofistike bir puzzle’ın parçalarını eksiksiz şekilde yerli yerine koyan özenli ve akıcı bir çeviri performansı.

Bir gece yarısı Londra’nın en meşhur ve tarihi caddelerinden birinde, ünlü bir ayakkabı butiğinin vitrinine Ferrari’siyle giren zengin ve yakışıklı Carlton’un ağır yaralı halde hastaneye kaldırılışıyla başlıyor olaylar. Fakat sanmayın ki üzülüyoruz bu duruma, en tatsız hadiseleri bile kıkırdayarak okutmayı başaran muzip ve hınzır bir kalem Kevin Kwan. Özellikle de gündem depresyonlarından tükenmiş haldeki okurlar için tam kafa dağıtmalık bir kaçamak.

Hele de yüksek modayı, magazin dünyasını ve gösterişli sosyal atraksiyonları seviyorsanız, Çinli Zengin Sevgilim tam size göre. Para içinde yüzme dozuna inanamayacaksınız. Fosforlu kalemlerinizi hazırlayın!

Sevim Gözay – Posta KİTAP (Mayıs 2016)

Paylaş