Enolojik bir karakter analizi

Paylaş

Haftasonu eğlencesi başlıyor…

Öncelikle enoloji / enology bir bilimdalı; şarap yapımı, oluşumu ve araştırmaları ile ilgileniyor. Üniversitelerin gastronomi ve mutfak sanatları bölümünde okutulan bir ders aynı zamanda.

Gelelim asıl konuya: Sevdiğiniz şaraba, tercih ettiğiniz üzüm çeşidine göre kendi karakterinizi de, karşınızdaki kişi ya da kişilerin karakterini de tahlil edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Ülkemize madalyalar kazandıran ödüllü şarapların patroniçesi Sibel Kutman Oral ve Doluca ekibi eğlenceli bir çalışma yapmış ve şarap dünyasındaki seçkin üzümlerin karakterlerini saptamış. Dolayısıyla bu üzümleri sevenlerin de karakterlerini ortaya sermiş. İşte, sosyal ortamlarda hava atmalık, bilmişlik taslamalık, dikkatleri bir anda mıknatıs gibi üzerine çekmelik o liste:

Emir: Kendine güveni tam, hırslı, kararlı, güçlü. 

Merlot: Masum, duygusal, romantik, anlayışlı.

Moskado: Yaratıcı, farklı, stil sahibi, özgün.

Cabernet Sauvignon: Lider, karizmatik, soylu, dominant.

Grenache: Gizemli, sürpriz dolu, kışkırtıcı, eğlenceli.

Kalecik Karası: Enerjik, havalı, seçici, şımarık.

Narince: Asil, hayattan zevk alan, cömert, sofistike.

Öküzgözü: Canlı, neşeli, sıcakkanlı, her ortamın insanı.

Sultaniye: Esprili, her zaman pozitif, cilveli, cazibeli.

Boğazkere: Ağır, oturaklı, dik kafalı, mücadeleci.

Shiraz: Asi, maceracı, dışadönük, renkli bir kişiliğe sahip.

Kombinasyonlarla kişiliği zenginleştirmek mümkün elbette. Sabitlik yok, ruh haline göre fikir değiştirip farklı seçimler yapılabilir. Burçlardan çok daha elverişli değil mi?

Not: Bu liste, Journo.com.tr için yazdığım “Üzümün ilk 11’i ve şaraba göre karakter analizi”başlıklı gusto yazısından alıntılanmıştır. Dilerseniz, yazıya linkten göz atabilirsiniz.

Paylaş