Gelse de izlesek dediğim beş film

Paylaş

Arif V 216’nın gişede yaptığı rekor (1,3 milyon küsur) açılışla beraber ödül sezonunun da başlamasıyla yeni yıl sinemalara pek iyi geldi. Yakında vizyona girecek yerli-yabancı heyecan verici filmlerin birbirinden güzel fragmanları art arda dijital mecralara düşerken, gözünüzden kaçmış olabilme ihtimaline kıyamayarak onlardan bazılarını bir araya topladım. İşte tarih sırasıyla gelecek programdan gelse de izlesek dediğim beş film:

“The Post” (yabancı) 12 Ocak’ta sinemalarda / TR Dağıtım: Pinema

Bayanlar, baylar karşımızda yeni Steven Spielberg filmi! Başrollerinde Meryl Streep ve Tom Hanks’in yer aldığı film gerçek bir olaydan sinemaya aktarılan zorlu bir gazetecilik mücadelesi oluşuyla yılın Spotlight’ı diye de anılıyor. Hatırlayacağınız gibi 2016 yılında En İyi Film Oscar’ını almıştı Spotlight. Halkın haber alma hakkını sonuna kadar savunan idealist ve tutkulu gazeteciler bu kez THE POST’la perdeyi ele geçiriyor.

Film, Amerikan halkının Vietnam Savaşı’na bakış açısını önemli ölçüde etkileyen Pentagon Belgeleri’nin (Pentagon Papers) ortaya çıkarılma sürecini ele alıyor. Tarihi kararın merkezinde yer alan kadın gazete patronu Graham (Mery Streep) aracılığıyla feminist bir tutum sergileyen hikayenin senaryo yazarları Liz Hannah ve Josh Singer. Haftanın en iyi filmi, kaçırmayın!

“Cebimdeki Yabancı” (yerli) 2 Şubat’ta sinemalarda / TR Dağıtım: CGV Mars D.

Yedi eski arkadaş akşam yemeğinde bir araya gelir ve yemek boyunca bir oyun oynamaya karar verir. Herkes telefonlarını masaya koyacak, telefona gelen her mesaj ve bildirim yüksek sesle okunacaktır. Zaman ilerledikçe yeni sırlar ortaya çıkar, ilişki dengeleri altüst olur…

Serra Yılmaz’ın sinemadaki ilk yönetmenlik deneyimi olarak Ferzan Özpetek sunumuyla karşımıza çıkan film, geçtiğimiz yıl İtalya’da gişe rekorları kıran Perfetti Sconosciuti’den uyarlama.

“Sofra Sırları” (yerli) 16 Şubat’ta sinemalarda / TR Dağıtım: Chantier 

Buyrun, Neslihan’la tanışın! Mükemmel aşçı, Türk yemekleri uzmanı. Evine düşkün, kocasına sonsuz bağlı, mükemmel ev hanımı…Ve bir seri katil!

Ümit Ünal’ın yazdığı ve yönettiği Sofra Sırları özgün, gizemli, aynı zamanda komik bir hikaye. Hem Adana hem de Malatya Film Festivali’nde En İyi Film adayı olarak gösterildi.

“Ben, Tonya” (yabancı) 16 Şubat’ta sinemalarda / TR Dağıtım: Bir Film

En İyi Film dahil 3 dalda Altın Küre’ye aday gösterilen ve Margot Robbie’nin yıldızlaşan performansıyla yılın merakla beklenen filmlerinden “BEN, TONYA / I, TONYA” tüm dünyayı şoke eden gerçek bir hikayeden uyarlama.

Yönetmeni Craig Gillespie’nin durdurak bilmeyen temposu ve kurgusuyla da çok konuşulan film, Whiplash’teki J.K. Simmons’ı anımsatan performansıyla Allison Janney’ye (Anne) En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Altın Küre Ödülü kazandırırken, Oscar’ın da favorilerinden biri haline getirdi.

“Kızıl Serçe” (yabancı) 2 Mart’ta sinemalarda / TR Dağıtım: TME Films

Hollywood’un altın kızı Jennifer Lawrence yine büyülemeye geliyor! Rus güvenlik servisinde baştan çıkarıcı bir “serçe” olarak eğitilmeyi kabul eden Dominika Egorova’nın varoluş savaşına tanıklık edeceğiz. Charlotte Rampling ve Jeremy Irons’ın varlıkları da KIZIL SERÇE / RED SPARROW’un heyecanını katlayan unsurlar arasında.

Jennifer Lawrence bu filmdeki rolüyle Açlık Oyunları serisinin yönetmeni Francis Lawrence ile bir kez daha bir arada. Gelse de izlesek!

Paylaş