Gündem: Hollywood’un kirli yüzü

Paylaş

Pulp Fiction, Shakespear in Love, Kill Bill ve Lord of The Rings serileri, Sin City, Gangs of New York gibi olay filmlerin ‘efsane’ yapımcısı Harvey Weinstein‘in kirli çamaşırları ortaya çok fena saçıldı…

Medyascope.tv‘de ekrana gelen POPÜLER’in 22. bölümünde dev Hollywood skandalını masaya yatırdık. Sinema eleştirmenleri Yeşim Burul (Açık Radyo, Sinefil) ve Murat Özer‘in (Arka Pencere) konuk olduğu programda öne çıkan başlıklar şöyle:

Aralarında Asia Argento, Ashley Judd, Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie gibi isimlerin olduğu 40 kadını taciz etmekle suçlanan Weinstein, önce kardeşiyle beraber kurucu ortağı olduğu kendi şirketinden kovuldu, sonra Oscar ödüllerini dağıtan Akademi’den ve Yapımcılar Birliğinden kovuldu.

“Herkesin bildiği bir sır” olarak manşet olan skandal 5 Ekim tarihinde New York Times gazetesinde çıkan bir haber dosyasıyla başladı, New Yorker’la genişledi. Gelinen noktada herkes her mecrada konuşuyor ve her gün yeni isimler-dökümler ekleniyor. Türkiye’de de yankı bulan olayda şu sorular öne çıkıyor:

-İfşalar yerli film-dizi sektöründeki olayların ortaya dökülmesini de sağlar mı?

-Hollywood’un ve genel sinema sektörünün cinsiyetçi tutumu ne zaman tartışılacak?

-Peki bu kadınlar niye şimdiye kadar konuşmadı?

Uzmanlar tacize uğrayan ve/veya tecavüzden sağ kurtulan kadınların; kendini suçlamak, kendisine inanılmayacağını düşünmek, öç alınma korkusu, kariyerini ve itibarını kaybetme korkusu gibi nedenlerle sessiz kalmayı tercih edebildiğini kaydediyor.

Hollywood’dan çıkıp tüm gösteri dünyasına ve erkek egemen iktidarlara çığ gibi düşen skandalı inceleyen programın videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

Paylaş