Güzellik faşizmine dur de!

Paylaş

“Kapak kızları fazla albenili görüntüleriyle, bir avcının duvarını süsleyen doldurulmuş av hayvanı kafalarını andırıyordu.”

Sisteme karşı isyan ateşini harıl harıl harlayan bir kitaba ne dersiniz? Diyet, moda ve güzellik sektörlerini bombalayan, medyanın eril ve cinsiyetçi krallığını tepetaklak eden bu radikal roman size beklediğinizden fazlasını verecek nitelikte.

Mide küçültme operasyonu için gün alan genç Alicia’nin hedefi bu ameliyat sayesinde mutlu olmak ve ‘gerçek’ hayatını yaşamaya başlamaktır. Gelecek güzel günler için şimdiden ‘dar’ kıyafetler satın alan ve onları özel bir gardıropta saklayan gizemli biridir Alicia. Bu gizli gardırop, çocukluğundan beri obez olan ve okul yıllarından beri antidepresan kullanan Alicia’nin, kendine; “Değişim artık kaçınılmaz” deme şeklidir.

sifir beden cehennemiHerkes onu “Balkabağı” diye çağırmaktadır bu arada. Yayın dünyasında çalışıyordur ve milyon tirajlı bir gençlik dergisinin popüler editörüne gelen hayran mektuplarını cevaplamakla görevlidir. Ülkenin her köşesinden yağan Sevgili Güzin Ablavari binlerce mesaj birbirinden dramatik genç kız sorunları hakkındadır: Diyet, selülit, anoreksiya, erkekler, aile ve ensest sorunları, jiletler ve onların farklı kullanımları vb. Tavsiye isteyen tüm bu imdat çığlıkları Alicia’nin hayatını olduğu kadar romanın dünyasını da sürprizli ve kapsayıcı bir hâle getiriyor. Dahası, kilo verdirme sektörünün din soslu ve belki de en dolandırıcı yüzüyle tanışıyor okuyucu bu serüvende.

Şişman insanların incinmeye müsait duygularını ve hayallerini sömürerek dünya çapında ranta çeviren, onların sağlıklarıyla oyuncak gibi oynayan tüccar rol modellerin ipliği tam anlamıyla pazara çıkıyor. Fazla kiloların, okulda ve tüm sosyal hayatta ve elbette aşkta, insanı nasıl bir cehennemde yaşamak zorunda bıraktığını tahmin etmek zor değil belki ama bu kitabın meselesi sadece ‘şişmanlık’ acıları değil, onu radikal yapan da bu zaten: Ordudaki erkek erlerin kadın erlere taciz ve tecavüzleri, porno yıldızlarının alet olduğu bedensel ve ruhsal imajlar, medyadaki ve dindeki erkek egemen kodların ve formüllerin ördüğü ikiyüzlü toplumsal ‘ahlâk’ standartları…

Hepsi de kadınların yaşarken atıldığı cehennemin yakıcı unsurları. İnsanlığın şişmanlara görünen yüzü gerçekten dehşet verici. Ve Balkabağı (Alicia), bu yüzü okuyucuya açık seçik gösteriyor. Hayatına ansızın giren esrarengiz Leeta, onun açtığı yollardan tanıştığı özel kadın kolektifi ve ‘Jennifer’ eylemlerinin medyatik sonuçları ise ileri derecede ufuk açıcı…

Güzellik faşizmiyle başınız belâda ise –ki hangimizin değil?- diyet reçeteleriyle savaşıyor veya sırf dergilerdeki kızlar yüzünden mutsuz olup mutlaka daha zayıf olmanız gerektiğini düşünüyorsanız, Altın Kitaplar’dan çıkan Sarai Walker imzalı Sıfır Beden Cehennemi sizin için!

Sevim Gözay – Posta KİTAP (Haziran 2016)

Paylaş