Sinemanın Osmanlı’daki macerası belgesel oldu!

Paylaş

Sinema tarihine, sinemanın ülkemizdeki serüvenine meraklı olup da şu cümleyi bilmeyen yoktur ki nihayetinde şehirde artık bu tarihi olayın bir plakası da mevcut:

“Osmanlı’da halka açık ilk sinema gösterimi 1896 yılında Beyoğlu’nda, Sponeck Birahanesi’nde yapılmıştır.”

Peki ama her şey bundan mı ibaret? Tabii ki değil hatta bu cümle bile tartışılmaz değil.

6 Ocak günü SALT Galata’da yapılan ilk gösteriminde izlediğim Bırakın Çocuk Oynasın adlı belgesel tam da bu maceranın peşine düşüyor, gerçekleri gün ışığına kavuşturuyor, yeni sorular soruyor ve doğru bilinen yanlışları ortaya koyuyor…

“Sinemanın Osmanlılar Devrindeki Sergüzeşti” altbaşlığıyla perdeye çıkan film 110 dakika boyunca seyirciyi müthiş bir zaman yolculuğuna çıkarıyor: Sinema tarihçisi yazarlar, akademisyenler, tarihten günümüze ulaşan orijinal çekimler, Balkanlar’da, Avrupa’da ve Türkiye’de izi sürülen arşivler eşliğinde ilk defa sinematograf görüp ‘canlı resim’ seyreden dönem insanlarının heyecanını yaşatıyor. Hadiseyi ilk sinemacılardan ve halka yapılan ilk gösterimlerden alıp, sinemanın 1. Dünya Savaşı ile Kurtuluş Savaşı’ndaki işlevlerini, rollerini anlatarak Cumhuriyet’in ilanından sonraki ilk yerli kurgu filmlere ve hatta eleştirilere kadar getiriyor.

Kültür Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteklediği bu önemli projenin ehil ellerde, yüksek kalite ve başarıyla hayat bulmuş olması kültür dünyamız için büyük bir kazanç. Önümüzdeki günlerde yeni gösterimler aracılığıyla seyirciyle buluşacak olan belgesel hakkındaki bilgi ve duyuruları Saadet Özen’in twitter hesabından takip edebilirsiniz:

Sinema, tarih ve kültür meraklılarının büyük ilgi gösterdiği gösterim ikinci bir salona taşarken final büyük alkış aldı ve gösterim sonrasındaki söyleşi bölümü de yine dopdolu salon tarafından izlendi.

Yapım yılı 2018

Yönetmenliğini Hacı Mehmet Duranoğlu ve Atalay Taşdiken’in, anlatımını Saadet Özen’in üstlendiği Bırakın Çocuk Oynasın belgeselinin yapımcısı Atalay Taşdiken ve metin yazarları yine Saadet Özen ile Hacı Mehmet Duranoğlu.

Paylaş