Tanpınar Edebiyat Araştırmaları ve Uygulama Merkezi açıldı!

Paylaş

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Handan İnci ve ekibinin tutkulu çalışmaları ile hayata geçen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Araştırmaları ve Uygulama Merkezi 18 Aralık’ta gerçekleşen törenle açıldı.

İstanbul Gülhane Parkı’nda bulunan tarihi Alay Köşkü binasında hizmet veren Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, Tanpınar Merkezi açılış gününde çok sayıda akademisyen, tarihçi, edebiyatçı ve kültür basını mensubuna ev sahipliği yaptı.

Orhan Pamuk, Tanpınar Merkezi’nin açılış konuşmasında (18 Aralık 2017)

Türk edebiyatında bir mihenk taşı

Merkezin kurucu müdürü Prof. Dr. Handan İnci ve Nobel Edebiyat Ödüllü romancı Orhan Pamuk’un yaptığı açılış konuşmaları edebiyatta klasik kavramı, hafıza, gelecek ve Tanpınar odaklıydı…

Orhan Pamuk’un yaptığı konuşmada öne çıkan bazı başlıklar şöyle;

“Tanpınar, ‘Bir Türk romanı var mıdır, yok mudur?’ diye sorduğunda 29 yaşındaydı.”

“Huzur romanı benim romancılığımı aşırı derecede etkilemiştir.”

“Ben kendimi Tanpınar okuyarak yaptım, özellikle 1970’li yıllarda.”

“Kafamızı karıştırdığı için seviyorum Tanpınar’ı, aynı kafa karışıklığı bende de olduğu için seviyorum.”

“Katılmadığı ayrıntılar yüzünden yazarlarıyla kavga edip onları çöpe atan milletlerin ne hafızası olur ne geleceği.”

Açılış töreni sonrasında buluşulan yemekte Orhan Pamuk çok sayıda kitabını imzaladı ve katılımcılarla fotoğraf çektirdi.

(Photo credit: Cengiz Özdemir)

Tanpınar Merkezi’nde neler yapılacak, misyonları neler olacak? 

Prof. Dr. Handan İnci’nin verdiği bilgilere göre merkez şu alanlarda faaliyet gösterecek;

-Ahmet Hamdi Tanpınar’ın (1901 – 1962) tüm arşivinin yeni harflere aktarılması, parçaların bütünleştirilmesi ve yayına dönüştürülmesi.

-Tanpınar hakkında yazılı yahut görsel her çeşit bilgi ve belgeye kaynak oluşturmak, bir Tanpınar ansiklopedisi üretmek, ayrıca konferanslar serisi gerçekleştirmek.

-Edebiyat, felsefe, resim, mimari, sinema gibi Tanpınar’ın referans verdiği bütün alanlarda seminerlerin ve derslerin verileceği bir Tanpınar Akademisi oluşturmak.

-Huzur, Kara Kitap gibi romanların izini süren özel rotalarda kültür gezileri gerçekleştirmek, yanı sıra yazar evlerinin tespiti ve geçmişteki yazar kahvelerinin işlevlerini ortaya çıkarıp kültür kütüğüne işlemek de merkezin temel misyonları arasında.

Tanpınar’ın anısını yücelten ve nice kültürel çalışmaya ve girişime ilham veren/verecek olan Tanpınar Merkezi’nin yolu açık olsun…

Handan İnci’nin konuk olduğu ve Orhan Pamuk’un açılış konuşmasının izlenebileceği, yanı sıra katılımcı yorumlarının yer aldığı Kültür & Tarih Sohbetleri videosunu izlemek için tıklayınız!

Medyascopetv’de yayınlanan “Tanpınar’ın İstanbul’u” başlıklı Popüler programının video kaydını izlemek için tıklayınız!

Paylaş