Temmuz kitaplarına sıcak bakış

Paylaş

Edebiyat kulübünde temmuz tüm hızıyla devam ediyor. Abonelik modeliyle çalışan Kitap Kulübü çatısı altındaki kulüpte kitaplar okurların adreslerine ulaştı bile. #herhafta1kitap hareketini ve okuma trafiğini kulübün twitter ve instagram hesaplarından takip edebiliyorsunuz. Geç kalanlar, maceraya katılmak isteyenler ve kitapları görelim diyenler için Temmuz kitaplarını özetleyelim…

KAN VE GÜL / Alper Canıgüz

Alper Canıgüz’ün yeni romanı Kan ve Gül April Yayınları’ndan çıkan fantastik polisiye türünde bir serüven. İkinci sınıf aşk romanları çevirmeni Aziz, biricik aşkı Nergis ve hakkıyla babalık etmeye çalıştığı küçük Zeynep’tir ilkin kahramanlarımız. Ancak avare Aziz’in talihsiz bir yangının ortasında kalışıyla bambaşka bir hal alır olaylar. Yirmi yıl öncesine dönen bir zaman makinesine dönüşür hikaye ve Aziz’in tüm okul ve kantin arkadaşlarının da dahil olduğu belalı bir dejavu sağanağı başlar. Adını İskender Doğan’ın nostaljik hitinden, bölüm başlıklarını Amerikalı rock efsanesi Nirvana’nın şarkılarından almaktadır Kan ve Gül. ‘Bir Kara Dejavu’ alt başlığıyla sunulan romanın niyetini Cahit Sıtkı Tarancı fısıldıyor: “Al getir ilk sevgiliyi Beşiktaş’tan, yaşamak istiyorum gençliğimi yeni baştan…”

İKTİDARSIZLAR / Fatih Altınöz

“Adamlık” söylemi gazete manşetlerinin tepesine yerleşmişken ve özellikle erkekler tarafından da şimdiye kadar görülmedik ölçüde eleştirilmekteyken, Fatih Altınöz’ün yazdığı İktidarsızlar romanı temmuz seçkimizde kendine haklı bir yer ediniyor. Alt, orta ve üst sınıftan üç farklı adamı odağına alarak Türk erkeğinin röntgenini çeken, hatta deyim yerindeyse “ne mal olduğunu” ortaya koyan, mizahı ve ironisi bol bir hikayeye dalıyoruz bu kitapla. Emekli Bahtiyar, taksici Nuri ve meşhur gazeteci-televizyoncu Faruk karakterleriyle toplumun her katmanına ayna tutan bir eleştiri şenliği İktidarsızlar. Çınar Yayınları’ndan çıkan kitabı bir çırpıda okurken hem düşünecek hem de acı acı –ve bazen de sesli– güleceksiniz. Bu esnada tanıdığınız birçok kişiyi anımsayacağınız da garanti…

LEONARD COHEN’İN HAYATI / Sylvie Simmons

Kulübün Temmuz seçkisinde kapsamlı bir Leonard Cohen biyografisi yer alıyor. Sylvie Simmons’ın yazdığı biyografi Duygu Akın’ın çevirisiyle Kara Plak Yayınları’ndan çıktı. Geçtiğimiz yılın yedi kasımında hayata veda eden şair ve müzik dervişi Leonard Cohen, ömrünün sonuna kadar sahnede kaldı ve üretmeye devam etti. Montreal, Los Angeles, Londra, Ege denizindeki Hydra adası, Hindistan ve New York’ta yaşamış bir dünya vatandaşı olduğu kadar da Kanadalı olan ve Kanadalı kalan dindar bir Yahudi’ydi Cohen. İflah olmaz bir çapkın ve beş yılını bir manastırda geçiren bir Zen Budist keşişi. Melankolik olduğu kadar da savaşçı. Yetmişlerinde, eski menajerinin emeklilik hesabını dibine kadar boşalttığını öğrendiğinde, takım elbisesinin tozunu alıp şapkasını takarak eski servetini geri kazanmak üzere dünyayı dolaşmaya koyulması onun özündeki savaşçılığın ifadesi değil mi zaten?

Bitmedi! Temmuz ayının dördüncü kitabı ise Nobel Ödüllü José Saramago’nun Körlük adlı son derece etkileyici yapıtı. Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkan bu kitap ve kulübün tüm kitapları hakkında daha geniş bilgi almak için ve avantajları keşfetmek için, tıklayın!

Paylaş