Tom Hanks’le İstanbul’da Cehennem keyfi!

Paylaş

“Önemli şeyler eşiklerde olur”, İstanbul ise Avrupa ile Asya’nın eşiği ve insanlığın geleceği artık bu eşikte olacaklara bağlı…

afis_cehennem

Çok satanlar dünyasının rekortmen ismi Dan Brown’un Inferno / Cehennem adlı romanından uyarlanan aynı adlı film sinemalarda. Üstelik maceranın düğümü İstanbul’da çözülüyor. Sırf İstanbul sahnelerinin varlığı bile güçlü bir izleme motivasyonu bizler için. Tarih ile sanat tarihinin başyapıtlarını harmanlayarak insanlığın başına çözülmesi mecburi çoraplar ören ve müze koridorlarını nefes kesici yerler haline getiren bir mucit bana kalırsa Dan Brown.

Oscar ödüllü yönetmen Ron Howard bu sanatlı esrarlı aksiyon macera evrenini evi gibi benimsemiş ve yine beklentileri boşa çıkartmayacak bir işe imza atmış. Patlamış mısır eşliğinde Tom Hanks ve Felicity Jones’la Cehennem’de iki saat, karşı koyulması güç bir vaat…

Da Vinci Şifresi (2006) ile Melekler ve Şeytanlar’ın (2009) devamı olan Cehennem pek tabii ki önceki filmlerden bağımsız olarak da izlenir nitelikte. Maceracı profesörümüz Robert Langdon (Tom Hanks) bu kez dünya nüfusunun yarısını ortadan kaldıracak küresel bir virüsün yayılmasına mani olmaya çalışmaktadır. Bu uğurda Avrupa’nın birçok yerine koştururken en kilit durağı ise İstanbul’dur: “Önemli şeyler hep eşiklerde olur”, Avrupa ile Asya’nın birleştiği tarihi kent İstanbul eşiktir ve insanlığın geleceği artık bu eşikte olacaklara bağlıdır.

Dünyayı cehenneme çevirecek virüs belasını icat eden ve “İnsanlık dışı olan, insanlığın kendisi!” diyen Betrand Zobrist (Ben Foster) karakteri hayli ilginç ve tartışmaya değer bir ‘deli’ kanımca.

Tarihteki Jüstinyen vebası sırasında İstanbul’da her gün beş bin kişinin öldüğü bilgisi ise filmden akılda kalan en dehşetli şeyler arasında. İsmini Dante’nin Inferno’sundan (Latince ‘cehennem’) alan psikolojik gerilimli stilize aksiyona notum 7/10.

Sevim Gözay – Kasım 2016


KÜNYE

Orijinal adı: Inferno
Yönetmen: Ron Howard
Oyuncular: Tom Hanks, Felicity Jones, Ben Foster, Irrfan Khan, Omar Sy, Sidse Babett Knudsen,
Süre: 121 Dk.
Yapım: ABD, 2016

cehennem_inferno

Paylaş