“Yakın Plan” by Çağatay Odabaş

Paylaş

Sanatçı Çağatay Odabaş’ın pointilist resim tekniği ve sekiz renk kullanımıyla birer birer boyanan binlerce nokta ve aylar boyu süren titiz çalışmalarla ortaya çıkardığı büyük ebatlı tabloları görenleri tek kelimeyle büyülüyor. Yakın Plan / Close Up adlı sergisini geçtiğimiz ay Bozlu Art Project’te gerçekleştiren sanatçı, referanslarını ağırlıklı olarak sinemadan alıyor. Son yıllarda özel bir teknikle ortaya koyduğu göz alıcı seride sinema tarihinin ikonik filmlerindeki ikonik sahnelere odaklanıyor ve izleyicileri resimlere daha yakından, hatta çok yakından bakmaya davet ediyor.

Fotografik etki yaratan portreler ve sahneler yakından bakıldığında nokta nokta renklere dönüşerek silikleşirken, tablodan uzaklaşıldıkça renklerin yeniden portreye dönüşmesiyle izleyicinin üzerinde sihirli bir güce kavuşuyor. Seride yer alan Natalie Portman tablosunun ise gece -ışıksız ortamda- renk değiştirip neonlaşmak gibi apayrı bir özelliği daha var.

Geçtiğimiz günlerde Medyascope TV’de Popüler programına konuk olan Çağatay Odabaş koleksiyonerlerin kapıştığı eserlerini, ilham kaynaklarını ve Yeşilçam’dan esinlenen ilk sepya tablosunun öyküsünü Sevim Gözay’a anlattı. Programın tamamını izlemek için, tıklayın!

Paylaş